Usługi Poradnia

Zakres Usług Specjalistycznej Poradni Ginekologicznej. W Poradni Ginekologicznej -opieką otaczamy kobiety w każdym wieku. Poradnia świadczymy usługi medyczne z zakresu: konsultacji ginekologicznych, profilaktyki i promocji zdrowia, poradnictwa antykoncepcyjnego, leczenia zaburzeń hormonalnych, profilaktyki i diagnostyki chorób szyjki macicy, leczenie szyjki macicy, z problemem nieotrzymania moczu, stanami zapalnymi narządu rodnego, opieki nad kobietą w okresie menopauzy. W ramach Poradni zapewniamy naszym pacjentkom dostęp do badań ultrasonograficznych, która umożliwia obrazowanie USG 3D oraz 4D.

OPIEKA OKOŁOPORODOWA

Od pierwszych tygodni trwania ciąży, pacjentki pozostają pod opieką lekarza specjalisty, króry wedle obowiazujacych standardów poprowadzi ciążę, umożliwiając wykonanie odpowiednich badań we właściwym czasie jej trwania. Przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej I wiedzy doświadczonych specjalistów, wykonujemy badania pozwalające na monitorowanie i ocenę stanu dziecka oraz określenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób i wad wrodzonych. Badanie USG Genetyczne (11-13 tydz. Ciąży) jak i Prenatalne (19-23 tydz. Ciąży) wykonywane jest przez doświadczonego specjalistę genetyka. Istnieje możliwość wykonania badań USG 4D z wydrukiem fotografii dziecka będącego w łonie matki. Pod koniec trwania ciąży, pacjentka uczęszcza na badanie KTG (kardiotokografia) celem oceny czynności skurczowej macicy oraz ruchów i tętna płodu.

OPIEKA GINEGOLOGICZNA

GINEKOLOG DZIECIĘCY

DIAGNOSTYKA

CYTOLOGIA

Cytologia to potoczne określenie badania cytologicznego, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Opiera się na spostrzeżeniu Papanicolaou z początku zeszłego wieku.

Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne. Jak każde badanie ginekologiczne tak i to wymaga od kobiety ogólnego rozluźnienia się. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.

W dzisiejszych czasach, badanie to jest rutynowym, wykonywanym przez wszystkich lekarzy ginekologów. Profilaktyczne badanie cytologiczne powinien zlecić lekarz ginekolog przynajmniej raz w roku.

BIOPSJA CIENKOIGŁOWA

Biopsja – rodzaj specjalnego zabiegu diagnostycznego, będącego inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek, który następnie jest oceniany morfologicznie z użyciem mikroskopu świetlnego (badanie histopatologiczne). Niekiedy materiał pobrany metodami biopsyjnymi (tzw. bioptat) jest wykorzystywany do badań innych niż morfologiczne (np. wirusologicznych, biochemicznych itp.).

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) – jest rodzajem badania cytopatologicznego i polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki i przyłożeniu podciśnienia (pociągnięcie tłoka strzykawki podłączonej do igły)

USG GINEKOLOGICZNE

USG ginekologiczne to badanie które wykorzystuje ultradźwięki przetwarzane na podobny do zdjęcia rentgenowskiego obraz. Badanie USG ginekologiczne jest bezbolesne. Przed przyłożeniem emitującej fale ultradźwiękowe sondy skóra smarowana jest specjalnym żelem. USG ginekologiczne wykonuje się przez powłoki brzuszne z wypełnionym pęcherzem.

USG PIERSI

Ultrasonografia (USG): Jest to badanie piersi za pomocą ultra-dźwięków. USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale lepiej zgłosić się na nie w pierwszej jego połowie. Badanie jest zupełnie bezbolesne.

Do badania układamy się na leżance, a lekarz smaruje najpierw jedną, a potem drugą pierś żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów. Następnie przykłada kolejno do każdej piersi głowicę aparatu ultrasonograficznego i wodzi nią po biuście z dołu do góry, z góry do dołu i na boki. Głowica jest połączona z komputerem i na jego monitorze widać obraz tkanki piersiowej. Lekarz bada też doły pachowe, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

USG POŁOŻNICZE

Położnicze badanie ultrasonograficzne jest obecnie standardem badania kobiety w ciąży, i w prawidłowo przebiegającej ciąży obejmuje trzy badania:

 • w 11.-14. tygodniu ciąży (Hbd)
 • w 20. Hbd (±2)
 • w 30. Hbd (±2).
Obrazowanie płodu jest już możliwe od 4.-5. Hbd. Badanie USG płodu jest bezpieczne, zaleca się jednak wykonywać je tylko ze ścisłych wskazań medycznych, zgodnie z zasadą ALARA (ang. as low as reasonably achievable).

 • czynność serca płodu (FHR)
 • liczba i położenie płodu (płodów)
 • jakościowa lub półilościowa ocena objętości płynu owodniowego
 • lokalizacja łożyska, ocena jego wyglądu i położenia względem ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy
 • ocena sznura pępowinowego
 • wiek ciążowy
 • pomiar odległości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL)
 • wymiar dwuciemieniowy (BPD)
 • obwód główki (HC)
 • długość kości udowej (FL)
 • masa ciała płodu
 • obrazowanie wewnętrznych narządów płciowych matki
 • budowa płodu

USG TARCZYCY

To badanie przy pomocy ultradźwięków – aparat wysyła impuls ultradźwiękowy i wychwytuje odbite echo.

Różne narządy w różny sposób odbijają ultradźwięki, dlatego możemy otrzymać przekrój przez fragment ciała widoczny na monitorze– w tym wypadku przez tarczycę i otaczające narząd, wykryć nieprawidłowe zmiany.

Dzięki temu możemy stwierdzić:

 • Jakiej wielkości jest tarczyca (norma objętości tarczycy u kobiet 18 ml u mężczyzn 25 ml)
 • Jaki jest miąższ tarczycy – czy taki jak powinien (mówimy normoechogeniczny) czy też nieprawidłowy
 • Jeżeli bardziej lub mniej odbija ultradźwięki mówimy hypoechogeniczny (hipoechogeniczny) lub hyperechogeniczny (hiperechogeniczny)
 • Jeżeli jest nieprawidłowy – czy dotyczy to całej tarczycy czy tylko drobnych fragmentów (mówimy wtedy, że miąższ jest niejednorodny)
 • Czy istnieją w tarczycy obszary, zmiany (ogniska) wyraźnie wyróżniające się od otaczającego miąższu tarczycy – jeżeli tak – zazwyczaj są opisywane jako guzki (patrz komentarz niżej).
 • Jeżeli fragment tarczycy w ogóle nie odbija ultradźwięków (obszar bezechowy) jest to najczęściej płyn (cysta, torbiel tarczycy)jeżeli wybitnie odbija i przesłania resztę narządu – jest to najczęściej zwapnienie
Nowoczesne aparaty umożliwiają uzyskanie dodatkowych informacji o przepływie krwi w interesującym nas fragmencie narządu (patrz badanie metodą Dopplera) jego właściwościach mechanicznych (elastografia) i obecności mikrozwapnień. Znaczenie tych metod przybliżono w rozdziale „podejrzane” guzki.

Personel medyczny udzielający świadczeń w Specjalistycznej Poradni Ginekologicznej:

 1. dr n. med. Agnieszka Mikucka-Niczyporuk
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 2. dr n med. Agnieszka Łebkowska
  Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii
 3. lek med. Natalia Jakowczyk
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 4. lek med. Anna Jadwiga Krysińska
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 5. dr n. med. Iwona Chomczyk
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
  Ginekologia dziecięca i dziewczęca
 6. lek. med. Izabela Wydrycka
  Specjalista Radiodiagnostyki Obrazowej
 7. dr n. med. Janusz Tomaszewski
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 8. dr hab. n. med. Adam Lemancewicz
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
  Specjalista Perinatologii
 9. dr Zbigniew Mossakowski
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 10. dr n. med. Sławomir Sobolewski
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 11. dr n. med. Zbigniew Kłubowicz
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 12. dr n. med. Rafał Kisielewski
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
  Ginekologii Onkologicznej
 13. lek. med. Przemysław Rećko
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
 14. lek. med. Rafał Bachórzewski
  Specjalista Położnictwa i Ginekologii
Klinika Tomaszewski • All Right Reserved